Antifreeze

TLS ANTİFRİZ /ARACINIZ GÜVENDE OLSUN

Özellikleri Nelerdir?

Yaz aylarında da kullanılabilen TLS Antifriz, motorların radyatörlerine eklendiği zaman korozyon, paslanma ve aşınma gibi problemleri önlemeye destek sağlar. Araç motorları için hayat kurtarıcı olan TLS Antifriz soğutma suyuna eklendiği zaman kaynama noktasını yükseltir ve donma noktasını düşürür.

TLS Antifriz, soğutma sisteminde bulunan lastik hortumlarına ya da metallere herhangi bir zarar vermez. TLS Antifriz, soğutma suyuna %50 oranda eklendiği zaman karışımın donma noktası -35 dereceye kadar inmektedir. %30 oranda antifriz eklendiği zaman ise ortalama olarak -20 dereceye kadar motor suyunun donma riski ortadan kaldırılmış olur. İçerisinde yer alınan iklim şartlarına göre de TLS Antifrizi belirli oranlarda radyatöre karıştırabilirsiniz. Şeffaf renkte olan antifrizin normal suyun renginden ayırt edilebilmesi için üretim esnasında içerisine bir miktar renklendirici katılmaktadır.

Antifriz Nasıl Eklenir?

Radyatör suyuna TLS Antifriz eklemek çok karmaşık bir işlem değildir. Aracınızın belirli parçalarının hangi bölgede olduğunu biliyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek antifriz ekleme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. En doğrusu ekleme işlemini bir ustanın yapmasını tavsiye ediyoruz.

  • İlk olarak güvenliği sağlamak için motorun soğuduğundan tamamen emin olmalısınız.
  • Araç kaputunu açtıktan sonra ızgaraya benzeyen radyatörü bulmalı ve daha sonra yedek su kapağı ile birlikte radyatör kapağını da açmalısınız.
  • Radyatörün alt kısmında bulunan tahliye kapağını açtıktan sonra içerideki tüm suyu boşaltmak gerekmektedir. Boşaltma işleminden sonra kapağı sıkıca kapatmayı unutmayınız.
  • TLS Antifrizi içeriye dökmeye başlayabilirsiniz.
  • Derece değeri uygun ise döktüğünüz antifrizin üzerine karışım yapabilmek için saf su ekleyebilirsiniz.
  • Radyatör bölümünün tamamen dolduğu andan sonra aracınızın motorunu çalıştırmaya başlayabilirsiniz. Motor çalışır haldeyken kaputun başına tekrar geçmeli ve çalışan motor sebebiyle radyatörde oluşabilecek su kayıplarını dengelemek için antifriz eklemeye devam etmelisiniz.
  • Sıvının normal seviyelere geldiğini gördüğünüz an ekleme işlemini mutlaka sonlandırın.
  • Radyatör kapağını tekrar kapatarak, antifriz doldurma işlemini tamamlayabilirsiniz.

İşlemi tamamlayabilmek için sadece tahliye kapağı ve radyatör kapaklarının aracınızın hangi bölümünde olduğunu öğrenmeniz yeterli olacaktır. Fakat çoğu sürücü farklı antifriz seçenekleri arasından hangisini tercih etmesi gerektiği konusunda sorun yaşamaktadır. Antifriz seçimi yapılacağı zaman renge göre değil, türe göre hareket edilmelidir. Organik, inorganik ve hibrit antifriz olarak adlandırılan antifriz çeşitleri fiyatları, üretim malzemeleri ve kullanım alanları birbirinden farklıdır. Seçim esnasında motor koruyucu özellikleri, pas engelleyici içeriği, üretimde kullanılan suyunun özellikleri ve aracı kullanım sıklığınız gibi detayları da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca daha önce kullandığınız antifriz yeni seçimlerinizde önem taşımaktadır.

ÜRÜN TANIMI

TLS Antifriz, benzinli veya dizel araçların soğutma sistemlerinde dört mevsim kullanılmak üzere geliştirilmiş, özel katıklarla formüle edilmiş üstün nitelikli mono etilen glikol bazlı, bor katkılı soğutma sıvısıdır.

Özel formülasyonu ile soğuk iklimlerde radyatör suyunun donmasını önlediği gibi sıcak iklimlerde radyatör suyunun kaynamasını engeller. Dört mevsim antifriz kullanımı aracınızdaki pas ve korozyonu da engelleyecektir. Pas ve korozyon aracınızda ciddi hasarlara neden olabilmektedir.

KULLANIM YERİ

TLS Antifriz, sıvı donma önleyici, geç soğuma, kaynama deresi yükseltilmiş ve pas önleyici özelliklere sahiptir. Binek, hafif ticari, ağır ticari araçlar ile tarım ve iş makinelerinin motor soğutma sistemleri, jeneratörler, güneş enerji sistemleri, endüstriyel soğutma sistemleri, elektrik üretim tesisleri, ev&işyeri ısıtma peteklerinde TLS Antifriz dört mevsim güvenle kullanılabilir.

ÖZELLİKLERİ / FAYDALARI

Tüm soğutma sistemi parçalarıyla ve sızdırmazlık elemanlarıyla uyumludur.

Soğutma sistemini pas ve korozyona karşı korur. Elektroliz oluşumunu engeller. Böylece soğutma sisteminin uzun ömürlü olmasını ve yüksek performansla çalışmasını sağlar.

Aşırı sert su, deniz suyu, tuzlu su ve atık su ile kullanılmamalıdır.

ÜRETİM DEĞERLERİ

• Renk Kırmızı
• Yoğunluk -70ᵒC,
• Donma Noktası, Ayarlanabilir ᵒC
• %50 TLS Antifriz+%50 Saf su karışımı -35
• %33 TLS Antifriz+%67 Saf su karışımı -20
• Kaynama Noktası, ᵒC ASTM D 1120 163
• pH (% 5 Saf su karışımı) ASTM D 1287 8,6